За минулі 20 років глобальна комп’ютерна мережа радикально змінила соціальний, культурний і політичний ландшафт. Історія людства не знала нічого схожого на нинішню революцію засобів комунікації, яка б розвивалася з такою ж швидкістю і інтенсивністю. Глобальні засоби комунікації дозволяють повністю перебудувати життя окремої людини і всього суспільства в цілому.
Поширення Інтернету невідворотне. Але, незважаючи на це, не так вже й багато вчених вивчають дане явище; ще менше дослідників розглядають всесвітню мережу в контексті нинішньої технологічної еволюції або ж прогнозують її розвиток в 21 столітті.
Отже, задамо питання: яким стане інтернет в 2050 році?
У наші дні Інтернет стає все більш і більш інтелектуальним. Якщо на самому початку, відразу після своєї появи, Інтернет був ще інертний і неорганізований, то вже в наш час він демонструє приголомшливу активність, залучаючи користувачів достатком усіляких можливостей. Він являє собою потужну структуру, в арсеналі якої є гіперпосилання, wiki-технології, потужні пошукові системи.
Крім того, перерахуємо очевидні факти:
1) щорічно людство продовжує поміщати в інтернет все більше і більше інформації;
2) щорічно інтернет використовується інтенсивніше;
3) з кожним роком кількість користувачів Інтернету зростає
4) інтернет для дому стає більш доступний і ним користується все більше людей.
Куди приведуть деякі з цих тенденцій – цілком очевидно: в кінцевому рахунку, в інтернеті так чи інакше буде зберігатися вся інформація про користувачів, причому в майбутньому частина цих даних перейде на якісь принципово нові носії, які ще не створені.
З часом вся передача даних у тій чи іншій мірі буде здійснюватися через інтернет, а пристрої, що використовуються для доступу до всесвітньої мережі, піддадуться мініатюризації і будуть ще тісніше прив’язані до користувача – чи стануть вони частиною людського тіла вже в нинішньому столітті? Не за горами той день, коли слідом за революцією мобільних гаджетів відбудеться революція пристроїв, інтегрованих в людське тіло.
Будь-який користувач, незалежно від свого місцезнаходження, отримає можливість доступу до Інтернету за допомогою таких, наприклад, систем як проект «Google Loon». Зрештою, всі сім мільярдів жителів Землі (а потім вісім і дев’ять) зможуть легко взаємодіяти через інтернет, занурившись у досі не існуючі цифрові світи, створені людиною.
Користувачі отримають можливість спільно використовувати інформацію, коментувати, ставити лайки, здійснювати операції купівлі-продажу, обмінюватися листами, твітами, ставити хештеги.
Тільки уявіть, інтернет стане явищем повсюдним. Загалом, ясно одне: на відміну від 20 століття, століття 21-й стане зовсім іншим, що пов’язано в першу чергу з появою Інтернету і зміцненням його позицій в якості засобу комунікації, що дозволяє об’єднати воєдино людську думку.
Нинішня Інтернет-революція дає нам фантастичні можливості. По-перше, вона веде до появи глобальної культури, яка так і не змогла виникнути за 20000 років еволюційного розвитку людства, хоча, здавалося б, люди і заселили всі не покриті вічними льодами континенти. Проте, вже в 21 столітті кошти швидкодіючої комунікації цілком здатні призвести до формування справді глобальної культури.
По-друге, інтернет дозволяє нам стерти кордони між 21 і 20 століттями. Хіба зможе національно-територіальний устрій нашої планети встояти перед натиском всесвітньої мережі? Скоріш за все ні. Чим більше людина прив’язується до Інтернету і чим глибше інтернет проникає в людське життя, тим менше можна сподіватися на державу. Знаменита фотографія «Синій мармур» [знаменита фотографія планети Земля, зроблена 7 грудня 1972 екіпажем космічного корабля «Аполлон-17»] наводить на думку про те, що всі ми поступово стаємо громадянами нашої планети. І всесвітня мережа допомагає втілити цю думку в життя.
Але чи можемо ми дізнатися, яким стане інтернет у віддаленому майбутньому? Деякі тенденції, про які вже розповідалось вище, проявляться, швидше за все, в 20-х або 30-х роках нинішнього століття. Але яким буде інтернет в 2050 році? Якщо ми дізнаємося правильну відповідь на це питання, то чи зможемо вже зараз розумно підійти до побудови кар’єри та облаштуванню свого життя? Чи можна порівнювати нинішню революцію засобів комунікації з усіма попередніми?
На ці та багато інших питань ми зможемо дати відповіді лише з плином часу та подальшим розвитком Інтернету.