У засіках майже найдорожчої компанії світу можна знайти багато цікавого. Ми навіть не здогадуємося, що ховається за дверима численних лабораторій Google X. Сьогодні ми хочемо розповісти і про ідею глобального інтернету, яку просуває корпорація Alphabet. Йдеться про Project Loon.
Найімовірніше, що історія почалася з того факту, що в Google вирішили, що в світі дуже мало користувачів інтернету. Це насправді так. Ще в 2013 році кількість людей, у яких немає інтернету перевищувало 3 мільярди. Так як вони є потенційними користувачами пошукової системи, то Google вирішив допомогти з доставкою інтернету у важкодоступні місця. До вирішення проблеми підійшли креативно (хто не мріяв в дитинстві запустити щось велике в повітря?) І вирішили застосувати повітряні кулі.
Ти, певно, про них чув. 15-метрові гіганти, які літають на висоті в 20 кілометрів і роздають LTE. Проект отримав таку назву не випадково. Коли перші новини про задум просочилися в мережу, багато хто вважав її дурістю і заздалегідь провальною витівкою. Інженери Google виявилися хлопцями з хорошим почуттям гумору і назвали свою справу “Loon”, що є аналогом слова “Дурень”.
Головним завданням для інженерів стало забезпечення стабільного контрольованого польоту повітряної кулі. Тому “місцем проживання” куль була обрана стратосфера. Справа в тому, що повітряні потоки там стабільні, хоч і рухаються дещо хаотично. Незважаючи на скепсис оточуючих, в Google змогли розробити дієву систему пересування куль, яка дозволяє створювати стабільну мережу.
Отже, як же працює Google Loon. На висоті в 20 км літає певна кількість куль, які з’єднані між собою в мережу (не фізичну). Ті точки, які знаходяться максимально близько до базової станції оператора, приймають сигнал від неї і роздають інтернет на інші кулі. Вони, в свою чергу, з’єднуються з антенами, встановленими на будинках і, таким чином, дозволяють підключити інтернет для них.
Проект був запущений в 2013 році і тестовими майданчиками обрані Нова Зеландія і Австралія. Після вдалого досвіду, кулі були запущені і над ПАР. Вибір країн не випадковий – всі вони знаходяться на південній 40-й паралелі. Виявилося, що вона оптимально підходить для пілотного розвитку проекту через кліматичних умов. Тому далі кулі можуть з’явитися в Чилі, Танзанії і Аргентині.
Північна 40-ва паралель також підходить для розвитку проекту. На ній розташовані США, Португалія, Іспанія, Італія, Туреччина, Казахстан, Китай і Японія. Всього Google планує запустити більше 30 тисяч куль по всьому світу. У Loon є й інше завдання – установка якісного з’єднання в місцях великих катастроф.
Природно, у проекту з’явилися і противники. Особливо це стосується тих, хто не вважає інтернет “досить потрібною річчю” щоб витрачати на нього такі ресурси. Наприклад, Білл Гейтс висловив свою думку однозначно:
Коли ви вмираєте від малярії, я думаю, ви можете подивитися вгору і побачити повітряну куля, але я не впевнений як це може вам допомогти. Коли у дитини діарея, то немає сайту, який би зміг його вилікувати.
Але Google це не особливо бентежить. Корпорація планомірно продовжує роботу з вдосконалення технології, вважаючи за краще поки не розширювати радіус дії “повітряної мережі”. Тим не менш, технологія здається перспективною штукою. Незважаючи на всю її “нереальність”.